حمام خرم سلطان ایاصوفیه+VIDEO

29 فروردین 1398 ساعت :16:38 3643
حمام خرم سلطان نخستین ساختار معماری جهانی دوره عثمانی معمار سنانِ" Mimar Sinan است که بخش حمام زنان و مردان در محور یکسان در آن قرار دارند.

حمام خرم سلطان ایاصوفیه در قرن 15 میلادی به دستور همسر پادشاه عثمانی "سلطان سلیمان"ساخته شد.همسر سلطان در خلق آثار مهمی تاریخی استانبول در آن دوران نقش مهمی داشت و آن ملکه "خرم سلطان" بود.هدف خرم سلطان از ساخت حمام خرم سلطان ایاصوفیه این بود که افرادی که برای زیارت به سمت مساجد معروفی که در محله فاتح قرار دارد مانند مسجد آبی و مسجد ایاصوفیه میروند پاکیزه وارد مسجد شوند برای همین موضوع به برترین معمار قرن استانبول "معمار سنانِ" Mimar Sinan این وظیفه محول شد. سنانِ که در رزومه قبلی خود خلق آثار شگفت انگیزی دارد که میتوان به نمونه های ساخت مساجد تاریخی استانبول که امروزه میلیونها توریست را مانند آهن ربا جذب استانبول میکنند اشاره نمود مانند مساجد (رستم پاشا، مهروماه، سلیمانیه) اشاره نمود.

مکان و آدرس حمام خرم سلطان ایاصوفیه:

امروزه حمام خرم سلطان در کنار موزه ایاصوفیه میباشد ولی در زمان تسلط سلطان سلیم بر رومی ها حمام خرم سلطان بروی زئوکسیپوس که بناهای عظیم باستانی امپراتور روم شرقی بود در سال 1556 میلادی ساخته شد.ساخت حمام خرم سلطان با سقف گنبدی در این مکان توسط معمار سنان بدلیل نزدیکی به مساجد آبی و ایاصوفیه برای راحتی زائران این مساجد میباشد.الگوی مذهبی ساخت حمام بسیار قابل تفکر است چرا که حمام زنان و مردان دقیقا روبروی هم طراحی و ساخته شده است و قسمت مختلف برای افراد معمولی و ثروتمندان در آن دیده شده است.الگو ساخت این حمام ها از حمام های رومی نشات میگیرد و سبک بهداشت و نظافت تن از امپراتوری روم شرقی به حکومت عثمانی ها رسیده و در طول زمان دیوارهای مرمر و فواره و به مرور آبنما به آن اضافه شده و در دنیا حمام ترکی شهرت جهانی یافته است.در بیست قرن گدشته بیشتر مواقع حمام خرم سلطان کارکرد نظافتی و بهداشتی داشت ولی در بعضی از وقتها به محل برای نگهداری زندانیان و یا انبار غلات تبدیل شده است ولی در قرن 19  مجددا بازسازی و اعتبار گذشته را پیدا نمود و در سال 2008 دانشگاه معماری کوجیلی استانبول که متخصص در ترمیم ساختمان تاریخی با هزینه 11 میلیون دلار حدود 140 میلیارد تومان با حفظ اصالت حمام بازساری حرفه ای آن انجام و مواد و سیستم های تکنولوژیکی که برای نخستین بار برای حمام خرم سلطان در ترکیه مورد استفاده قرار گرفت.

ویژگیهای شاخص حمام خرم سلطان

 • طول حمام خرم سلطان 75 متر در یک زمین 30.000 متری است
 • قسمت مردانه حمام در شمال با 4 پنجره رنگی شیشه ای است.
 • قسمت زنانه حمام در جنوب با 3 پنجره رنگی شیشه ای است.
 • سقف گنبدی 24 متری با پوشش سرب است.
 • حمام خشک با سنگ مرمر گوبک تاشی برای دراز کشیدن وجود دارد.
 • دارا بودن سیستم گرمایش زیر سوز Hypocaust(گردش هوای گرم)
 • دارا بودن سالن سرد گرم با دمای 42 درجه و داغ با دمای 48 درجه برای شستشو و نظافت و شادابی پوست
 • هزینه حمام 60 تا 160 یورو با حداکثر زمان نیم ساعت تا 1 ساعت میباشد.
 • هزینه قسمت آب حیات با ماساژ معطر سر و گردن،صورت حدود 160 یورو است.
 • دارا بودن رستوران به نام مهری در محل قدیم گرم کردن آب حمام با منو نوشیدنی و سالاد و غذای سبک و هزینه 60 یورو است.
 • حدود 160 کاسه آب با تکه های طلا برای مهمانان خصوصی وجود دارد.
 • بکارگیری 1300 متر سنگ مرمر
 • استفاده از 100٪ صابون روغن زیتون

خرم سلطان Hurrem Sultan که بود؟

 خرم سلطان(خرم در زبان ترکی به معنی شادی به خاطر شخصیت و روحیه شاد روکسانا این نام را برای او انتخاب کردند) با نام اصلی روکسانا در ابتدا در محدوده حکومت پادشاه لهستان در شهر روهاتین زندگی میکرد و دیر وقتی نگذشت که این دختر اروپایی 14 ساله سرگذشت بدی پیدا کرد و توسط قوم تاتارها و خانات کریمه که بخشی از تاریخ عثمانی ها میباشد به اسارت گرفته شد. و به حرم سرای سلطان سلیم برده شد و کم کم خرم سلطان Roxelana بر اساس شایستگی و چهره زیبا از طریق نفوذ خود بر سلطان و تسلط خود بر فتنه های قصر،توانایی قابل توجه به دسته زنان رسمی سلطان سلیم رفت و با روحیه خیر خواهانه کارهای مثبتی برای مردمان آن زمان انجام داد و حمام خرم سلطان یکی از آنهاست و متاسفانه عجل نگداشت بیش از 52 سال زندگی کنند ودر قرن 15 میلادی فوت کرد و شاهد پادشاهی پسرش سلطان سلیم دوم نبود.در کل یک دختر به نام مهر ماه و 5 پسر از سلطان سلیم به جای مانده است.روکسانا و سلیمان ارتباط نزدیکی داشتند. در طول غیبت مکرر سلیمان در مبارزات نظامی، آنها برای یک دیگر شعر مینوشتند. روکسانا همچنین در مورد مسائل مربوط به دولت با سیگسموند دوم آگوستوس، پادشاه لهستان، و همسر و خواهر طهماسب اول، شاه ایران، همکاری میکرد. او همچنین به عنوان نگهدارنده آثار عمومی فعالیت می کرد و پروژه های بسیاری را برای معمار سلطنتی عثمانی Sinan راه اندازی کرد. اولین پروژه بزرگ خرم سلطان، که در سال 1539 آغاز شد، مجتمع مسجد هاسکی در قسطنطنیه بود. دو مدرسه و یک بیمارستان در میان اجزای آن بود.

سلطان سلیم Suleiman bin Selim Khan که بود؟

سلطان سلیمان در سن 26 سالگی هنگامی که سلطنت خود را آغاز کرد، به دنبال ساخت امپراطوری قوی تر و گسترده تر از الکساندر بزرگ و تبدیل عثمانی به قوم شکست ناپذیر بود

سخن نهایی:

برای بازدید از حمام خرم سلطان و آثار تاریخی دیگر شهر استانبول در کنار خرید و تفریح به منو تور استانبول توریاب وارد شوید و تور استانبول مورد نطر خود را از میان برترین آژانسهای کارگزار و مجری تور استانبول دریافت نمائید.

امتیاز 5 از 5 | از بین 3643 امتیاز دهنده به حمام خرم سلطان ایاصوفیه+VIDEO

نظرات کاربران

شما می توانید نظر خود را برای ما بنویسید

مشاهده بیشتر

جاذبه های استانبول

مشاهده بیشتر

هتل های استانبول