زندگی در استانبول یا تهران ؟ کدوم بهتره!

11 دی 1401 ساعت :16:58 154
امروزه افراد زیادی به قصد مهاجرت، کسب تجربه جدید در زندگی و ایجاد تغییر مثبت در زندگی خود تصمیم می گیرند که به شهرهای دیگر در کشورهای مختلف کوچ کنند. تغییر محل زندگی آن هم از یک کشور به کشور دیگر اصلا کار آسانی نیست و

و برای انتخاب مقصد باید حتما تحقیقات لازم و کافی را انجام داد و پس از بررسی کشور و شهر جدید در ابعاد مختلف اقدام به سفر برای زندگی کرد. کلانشهر استانبول یکی از شهرهای کشور ترکیه است که در چند سال اخیر تعداد زیادی از مهاجران را به خود جذب کرده است. قطعا اولین راه شناخت شرایط زندگی در آن جا سفر به ترکیه از طریق تور ارزان استانبول است. تعداد ایرانیان زیادی نیز وجود دارند که این شهر ترکیه را برای زندگی انتخاب کردند. در این مقاله مطالبی ارائه می شود که شاید بتواند به افرادی که قصد زندگی در استانبول دارند و یا زندگی در تهران را با زندگی در استانبول مقایسه میکنند مفید باشد. 

مقایسه مساحت استانبول و تهران

یکی از مسائل مهمی که هنگام تغییر محل زندگی از یک کشور به کشور دیگر باید به آن توجه داشت، مساحت شهر انتخابی برای تشکیل زندگی جدید است. البته فقط مساحت استانبول و مقایسه آن با مساحت تهران اهمیت ندارد! بلکه اگر جمعیت شهر در مقایسه با وسعت آن و پراکندگی افراد در محله های گوناگون آن شهر با هم متناسب باشند، به احتمال زیاد مشکلات کمتری در زندگی در استانبول یا هر شهر دیگری تجربه خواهید کرد.

زندگی در استانبول یا تهران؟ کدوم بهتره!

مقایسه جمعیت استانبول و تهران

تهران و استانبول هر دو جزو پر جمعیت ترین شهرهای جهان هستند. اگر با تور استانبول به ترکیه رفته باشید متوجه این جمعیت خواهید شد. استانبول در چند سال اخیر به دلیل جذب تعداد زیاد مهاجر از سراسر دنیا حدودا افزایش جمعیت 4 برابری داشته است. تهران نیز یکی از کلانشهرهای ایران است که افراد زیادی از سراسر ایران برای داشتن بازار کار بهتر و زندگی مرفه تر به این شهر کوچ می کنند. اما نکته مهمی که در مسئله جمعیت یک کلانشهر اهمیت دارد، تراکم جمعیت است. تراکم جمعیت نیز ارتباط مستقیمی با مساحت یک منطقه دارد. هر چقدر که مساحت یک شهر بیشتر باشد تراکم جمعیت در آن کمتر خواهد بود. مساحت استانبول در مقایسه با تهران خیلی بیشتر است. در مورد تراکم جمعیت باید بگوییم که جمعیت افراد نیز در هر دو شهر زیاد است و وسعت زیاد استانبول باعث خلوتی این کلان شهر نشده است.

مقایسه موقعیت جغرافیایی استانبول و تهران

تهران در مقایسه با استانبول موقعیت جغرافیایی جذابی ندارد. استانبول دارای خط ساحلی زیبایی است و همین مساله باعث شده که آب و هوای خیلی بهتر و زیباتری نسبت به تهران داشته باشد. آلودگی شهر تهران در اکثر روزهای سال بسیار زیاد است و این مورد یک مشکل جدی برای همه افراد مخصوصا گروه های حساس، کودکان و سالمندان است. استانبول از طریق خط ساحلی خود به دریای سیاه و دریای مرمره ارتباط دارد. اگر بخواهیم صادق باشیم این خط ساحلی موجود در استانبول  یکی از اصلی ترین دلایل مهاجرت افراد از سراسر جهان به استانبول است.

مقایسه استانبول و تهران برای زندگی

مزیت استانبول به تهران برای زندگی

اگر بخواهم مزیت زندگی در یک کشور و شهر دیگر را برای شما بیان کنیم،‌ باید بگوییم که همه چیز بستگی به این دارد که هدف شما از تشکیل زندگی در شهر دیگر چیست، تا چه اندازه ریسک پذیر هستید و برای انتخابتان چه ابعادی را در نظر می گیرید!؟ در واقع این موضوع را بیان می کنیم که مزیتی به صورت صد در صد وجود ندارد و در نهایت تصمیم شما برای شروع زندگی در استانبول است که همه چیز را مشخص می کند. اما به طور کلی مزیت های زندگی در استانبول در مقایسه با تهران را به صورت زیر می توانیم بیان کنیم.

  • آب و هوای استانبول از تهران پاک تر است.
  • میانگین درآمد افراد در استانبول از تهران بیشتر است.
  • در استانبول همه به عقاید یکدیگر احترام می گذارند.
  • استانبول شهر توریستی و زیبایی است که  جاذبه های گردشگری فراوانی دارد.
  • حمل و نقل عمومی در استانبول ارزانتر از تهران است.
  • خطوط مترو و اتوبوس در استانبول به صورت مرتب فعال است.

مقایسه میانگین درآمد در استانبول و تهران

طبق آمار و اطلاعاتی که تا کنون از نحوه و مقدار کسب درآمد مردم در تهران و استانبول بدست آمده است، میانگین سطح درآمد افراد در استانبول بیشتر از تهران است. همین مسئله یکی از مهمترین دلایلی است که مهاجران زیادی را از سراسر دینا به استانبول کشانده است. 

احترام به اعتقادات دیگران | مقایسه تهران و استانبول

حتما خودتان پاسخ این سوال را می دانید. برای بررسی این مورد چشم بسته می گوییم استانبول بهتر از تهران است! در واقع در استانبول همه به عقاید همدیگر،  مذهب و به طور کلی مدل زندگی همدیگر احترام می گذارند. طبق بررسی های انجام شده یکی از دلایلی که احترام به عقاید مختلف در مردم استانبول به وفور دیده می شود وجود تعداد زیاد و متفاوت مهاجر و توریستی است که هر ساله از همه جای جهان به این شهر و کشور می آیند. در استانبول دین شما، پوشش، استایل، کار، نحوه زندگی و همه مسائلتان فقط به خودتان مربوط است. به نظر ما این آزادی متاسفانه خیلی در تهران مشاهده نمی شود. نظر شما در این باره چیست؟

برتری استانبول به تهران | مراکز خرید فراوان

همانطور که می دانید تعداد زیادی از توریستان در سفر با تور استانبول فقط با هدف خرید از مراکز خرید ارزان ترکیه به این شهر سفر می کنند. این به این معنی نیست که در تهران مرکز خرید نیست یا تعدادش کم است، نه. اما خوب است بدانید که ترکیه یکی از قطب های تولید پارچه و لباس های با کیفیت بالا به سراسر جهان است. از این جهت با زندگی در استانبول می توانید پارچه،‌ لباس، پوشاک، کیف و کفش های برند و عالی را خیلی راحت با قیمت ارزان تر در زمان های تخفیف مراکز خرید و اوت لت های ترکیه خریداری کنید.

مقایسه شرایط خرید خانه در استانبول و تهران

خرید ملک، زمین و خانه در استانبول و تهران هر دو دشواری های خاص خود را دارد. اما اگر بخواهیم عادلانه قضاوت کنیم شاید خرید ملک در استانبول کمی آسانتر از خرید خانه در تهران باشد. تعداد افراد ایرانی که در سال های اخیر به خرید خانه در ترکیه و استانبول پرداخته اند همه ساله رو به افزایش است. همانطور که می دانید خرید ملک در استانبول روند اقامت شما در ترکیه را آسان تر می کند. همچنین اگر تصمیم خود را برای زندگی در استانبول گرفته اید، خرید خانه به بهتر شدن شرایط زندگی تان کمک شایانی خواهد کرد.

مقایسه شرایط خرید خانه در استانبول و تهران

یکی از مشکلات زندگی در استانبول از نظر یک مهاجر

به عنوان سخن پایانی می خواهیم نظر یکی از کاربران که در سایت eksisozluk.com کامنت گذاشته و نظر خود را در مورد زندگی در استانبول گفته است بیان کنیم. دقت کنید که برای انتخاب به نظر یک نفر اتکا نکنید! در ابتدا خودتان تجربه کسب کنید و سپس نظرات زیادی را باهم مقایسه کنید!

کامنت کاربر:  «من واقعا تعجب می کنم که چرا مردم در استانبول زندگی می کنند، بزرگترین دلیل ماندن شما در استانبول چیست؟

اینکه فرصت های شغلی بیشتر از استان های دیگر است به نظر من دلیل کافی نیست.

چون فکر می کنم برای زندگی در استانبول نکات منفی بیشتر از مثبت ها وجود دارد.

یکی از بزرگترین مشکلات ترافیک است. پسرم تو مملکتی که لیتر بنزینش 6 لیره هر روز 2 ساعت ترافیک رو تحمل میکنه (شاید خیلی از شما فکر کنید که این فقط 2 ساعته، این 2 ساعت حداقل 5 ، 6 ساعت میگذره… زمان در ترافیک بدتر است) کسانی که ماهیانه 3000 ، 4000 لیر درآمد دارند اگر در خانه هم زندگی کنند نمی توانند این هزینه ها را تامین کنند.»

امتیاز 3 از 5 | از بین 154 امتیاز دهنده به زندگی در استانبول یا تهران ؟ کدوم بهتره!

نظرات کاربران

شما می توانید نظر خود را برای ما بنویسید

مشاهده بیشتر

جاذبه های استانبول

مشاهده بیشتر

هتل های استانبول