شهر ارواح: شهر فراموش شده آنی

21 اردیبهشت 1400 ساعت :13:16 1608
ویرانه های کلیسای جامع آنی در مرز ترکیه و ارمنستان دیده می شود.

آنی ایستاده در بالای تپه یکی از بزرگترین شهرهای جهان ، غیر ممکن است که از جاروبرقی تاریخ شگفت زده نشوید.آنی ، در مرز شرقی ترکیه با ارمنستان ، اکنون یک مکان متروکه است. اکنون ، این یک اثر ترسناک - حتی برخی می گویند خالی از سکنه - یادگار گذشته است ، قلعه ای چشمگیر و مشرف به دشت بادی در تور ارزان ترکیه است.

آنی بین سالهای 961 تا 1045 پایتخت پادشاهی ارامنه قرون وسطی بود (iStock Photo)

سابقه طولانی آنی

آنی در طول تاریخ شاهد 23 تمدن و سلسله بوده است. اولین افرادی که به این منطقه نقل مکان کردند حدود 5000 سال پیش این کار را انجام دادند و در حاشیه رودخانه سبز آخوریان که محلی ها آن را Arpacay می دانند ساکن شدند. این سایت در قرن 10 و 11 بسیار گسترش یافت و به پایتخت پادشاهی باگراطید ارمنستان تبدیل شد و جمعیت 200،000 نفری را پشتیبانی کرد.

در داخل ، شهر مملو از صنعتگران ، بازرگانان ، گاوها و بازارها بود. ساکنان در یک شاخه باستانی از مسیر تجارت جاده ابریشم قرار داشتند و از طریق کاروان های بازرگان که از پادشاهی عبور می کردند می توانستند با دنیای خارج ارتباط برقرار کنند. با گذشت زمان ، کالاها تغییر می کردند و این بستگی به تمدن هایی داشت که در آنجا زندگی می کردند یا از آن عبور می کردند: ترکهای ساکا ، ساسانیان ، بیزانس ، سلجوقیان ، عثمانی ها یا روس ها. تاریخ چند فرهنگی این شهر باستان در گوشه و کنار ، از الگوهای دیوار هندسی سلجوقی گرفته تا نقاشی های دیواری بیزانس و شواهدی از آئین های ارمنستان ، در هر گوشه و کنار نوشته شده است.

در سال 1319 زمین لرزه ای ویرانگر آغاز پایان آنی را رقم زد. اندکی پس از آن ، حمله مغول سرعت شهر بزرگ را تسریع کرد و در سال 1579 این پادشاهی بخشی از امپراتوری عثمانی شد. یک شهر کوچک تا قرن 17 در درون دیوارهای شهر وجود داشته است ، اما هنگامی که آخرین راهبان در سال 1735 منطقه را ترک کردند ، به طور کامل رها شد.

شهر ارواح: شهر فراموش شده آنی

جغرافیای آنی

مانند سایر سایت های قلعه ، آنی در بالای تپه ای از راه دور ، نه چندان دور از منبع آب ساخته شده است تا جمعیت رو به رشد آن را حفظ کند. تنگه های عمیق در شرق و غرب سایت به مرزهای طبیعی و دفاعی در برابر متجاوزان تبدیل شدند.

از خارج ، دیوارهای باشکوه شهر ، که مانند بیشتر سازه های ساخته شده از بازالت آتشفشانی قرمز و سیاه ساخته شده اند ، منظره ای خارق العاده و تحمیل کننده ارائه می دهند. اما ورود به دروازه شیر این شهر مانند قدم گذاشتن به دنیای دیگری بود.

زمانی آنی یک مرکز تجاری شلوغ در شعبه ای از جاده ابریشم باستان بود و در چهار راه سایر راه های تجاری که به قلب آناتولی می ریخت نشسته بود ، اکنون آنی در خارج از مسیر مورد ضرب و شتم قرار گرفته است - از لحاظ دورافتاده خالی از سکنه و عجیب و غریب.

به رسمیت شناختن آنی به عنوان یک میراث فرهنگی جهانی یونسکو در سال 2016 آن را در نقشه گردشگری قرار داد ، و اکنون یک جاذبه مورد بازدید قرار گرفته است ، اگرچه مکان از راه دور آن به معنای آن است که هنوز در مسیر شکست قرار گرفته است.ویرانه های پایتخت باستانی ارمنستان در حال حاضر در ترکیه و تور آنتالیا است که فقط از شهر کارس قابل دسترسی است.

شهر ارواح: شهر فراموش شده آنی

کشف آنی

در حالی که کاوش در آنی در ماه های تابستان ساده ترین کار است ، اما زمستان فصلی چشمگیر برای بازدید از این شهر باستانی است. زیر پتو برفی ، پادشاهی یخ زده فضایی و پر از راز به نظر می رسد. با این حال ، به لباس گرم نیاز خواهید داشت زیرا در زمستان مکانی بسیار سرد است.اگر می توانید چند روز را برای گشت و گذار در این منطقه و مناطق اطراف خود اختصاص دهید: چندین ساختمان و مکان برای کشف در دامنه تپه و در امتداد دشت وجود دارد و سفرهای معمول نیم روزه وقت کافی برای دیدن خرابه های پراکنده را به شما نمی دهد. .

بزرگترین بنای برجای مانده در آنی ، کلیسای جامع آن است. بنای ظاهری گوتیک زمانی گنبدی داشت ، اما با شکستن قوس های نوک تیز ، این ساختمان از بین رفته است. قطعه چشمگیر معماری ارمنستان در برابر زمان و حملات بی شمار مقاومت کرد و عبادتگاه چندین دین باقی ماند. پس از نبرد مانزیکرت در سال 1071 ، برای اولین بار دعای مسلمانان در آناتولی شنیده شد ، پس از پیروزی سلجوقیان امپراتوری بیزانس را بر هم زد و راه را برای ترک ها هموار کرد.سایت های دیگر در Ani یک نگاه اجمالی به گذشته دارند. مسجد ابول منوچهر اولین مسجد ترکی در آناتولی بود. مجموعه ای از کلیساها وجود دارد: سایت گسترده ای ، به شما ایده می دهد که آنی در دوران اوج خود چقدر عظیم بود.

درست در خارج از شهر ، یک دهکده غاری وجود دارد که روزگاری محل سکونت بیش از حد شهر بود. در این مجموعه هنوز می توانید بقایای یک کلیسای غاری را ببینید که دارای نقاشی های دیواری زیبا در دیوارها و سقف است.تاریخ نگاران ارمنی مانند یگیشه و غازار پارپتسی نخستین بار در قرن پنجم از آنی نام بردند.

رسیدن به آنجا

چه راهی بهتر از راه آهن برای رسیدن به این سایت فریبنده؟ سوار هواپیمای نمادین شرق اکسپرس شوید و سفری به شهر شرقی کارس را آغاز کنید. از آنجا باید یک ماشین پیدا کنید یا اتوبوسی را سوار شوید که جاده های پر پیچ و خم 42 کیلومتری آنی را به شما منتقل می کند. این یک سفر برای دل ضعف ها نیست: جاده ای پر از دست انداز و دور افتاده که از میان مناظر خیره کننده و روستاهای کوچکی عبور می کند و مردم صدها سال به همان روشی که زندگی می کنند زندگی می کنند. سفر طولانی یک راه عالی برای شروع سفر طولانی به گذشته به آنی است.

امتیاز 2 از 5 | از بین 1608 امتیاز دهنده به شهر ارواح: شهر فراموش شده آنی

نظرات کاربران

شما می توانید نظر خود را برای ما بنویسید

مشاهده بیشتر

جاذبه های آنتالیا

مشاهده بیشتر

هتل های آنتالیا