ساختمان رایشتاگ آلمان (شاهکار معماری آلمان!)

29 آبان 1398 ساعت :11:32 2144
رایشتاگ (Reichstag) یکی از کهن ترین بناهای تاریخی برلین است که سالانه صد ها هزار نفر از آن دیدن می کنند.

رایشتاگ ساختمانی خوش ساخت و کهن برای برقراری جلسات مجلس فدرال آلمان واقع در برلین، پایتخت آن می باشد. این ساختمان محل برگزاری جلسات فوق العاده قوه مقننه آلمان نیز محسوب می گردد. رایشتاگ یکی از زیباترین و منحصر به فرد ترین جاذبه های شهر برلین در آلمان محسوب می گردد که در منتهی الیه جنوبی رودخانه اسپری و شمال خیابان ابرت استراسه (Ebertstrasse) واقع شده است. جالب است بدانید که بنای رایشتاگ تاریخی غنی را با خود به یدک می کشد. در واقع این بنا مکانی بود برای سخنرانی های پر شور و تاب هیتلر، رهبر ناری ها، که منجر به آغاز کشور گشایی های آن ها گردید و خیلی از مسافران تور اروپا مطمئنا از آن بازدید میکنند

قدمت تاریخی رایشتاگ

رایشتاگ در دوران حیات دوباره رنسانس (که با عنوان نئو رنسانس شناخته می شود) توسط معماری حاذق به نام پل والوت ساخت و طراحی شده است. تمامی عملیات احداث و ساخت این بنا تا سال 1894 به پایان آمده است. شاید این سوال برای شما ایجاد شده باشد که معنای واژه "رایشتاگ" چیست؟ در پاسخ باید بگوییم این واژه بیشتر بر مجلس کشور آلمان یا به عبارت دیگر "منزلگاه مجلس" دلالت دارد. در واقع بنای رایشتاگ بین سال های 1894 و  1933 میزبان مجلس ملی این کشور بوده است.

در بیست  هفتم فوریه سال 1933 که بر روی مجلس آلمان آتش گشوده شد و همزمان آدولف هیتلر نیز در راس امور قرار گرفت، باعث رخداد حوادثی گشت که به آغاز حکومت دیکتاتوری وقت آلمان در آن دوران تاریخی منجر شد. ساختمان رایشتاگ بر اثر بمباران های جناح متفقین در جنگ جهانی دوم خسارات زیادی را متحمل شد و بازسازی های عمده ای نیز روی آن صورت گرفت. البته تاریخ این بازسازی ها سال ها بعد بود که رایشتاگ صدماتی جدی دیده بود. سرانجام در سال 1970 میلادی بازسازی های این بنای تاریخی آلمان به پایان رسیده و عنوان "موزه تاریخ آلمان" بدان تعلق گرفت.

بازسازی ها و معماری رایشتاگ

مرمت های ثانویه بنای رایشتاگ تحت نظر معمار فقید اهل انگلستان به نام نورمن فاستر انجام شد. در تاریخ این بازسازی ها آلمان غربی و آلمان شرقی یکی شده و به اتحاد رسیده بودند. این بازسازی ها شامل احداث یک گنبد شیشه ای زیبا بر فراز رایشتاگ بود که زیبایی و شکوه خاصی بدان می بخشد. این گنبد شیشه ای در مرتفع ترین نقطه بنای رایشتاگ و میان دو ستون کوچک که در زیر آن طرح هایی بر روی سنگ حکاکی شده اند خودنمایی می کند. در زمان احداث گنبد این بنا، پلکانی مارپیچی نیز همراه آن احداث شد که بر فراز گنبد ختم می شد. فراز این گنبد جلوه ای مثال زدنی و حیرت انگیز را برای گردشگران ارائه می دهد.

جالب است بدانید در سال 1995 نیز این ساختمان مورد توجه بیشتر دنیای هنر قرار گرفت. بطوریکه عده از هنرمندان و مجسمه سازان به رهبری کریستو و ژان کلود بر روی این ساختمان کار کردند و حدود 100 هزار متر مربع پوشش نقره ای بر آن تعبیه نمودند! در چهارم اکتر 1992 که مجلس آلمان به تازگی اتحاد خود را بازیافته بود، رایشتاگ برای نختین بار شروع به کار نمود و در سال های بعد حتی مرجعی برای رای گیری های منطقه به شمار می رفت و انتخابات مجلس در این بنا برگزار می گردید. پس از آن تاریخ دیگر رایشتاگ به عنوان محل اصلی و پای ثابت مجلس آلمان تعیین گشت. البته با این وجود این تصمیم با انتقاداتی روبرو شد که پس از حل و فصل آن ها، نخستین جلسه مجلس ملی به سال 1999 در مکان رایشتاگ برگزار گردید.

رایشتاگ به عنوان یک منبع انرژی طبیعی

با آغاز قرن بیست و یکم رایشتاگ به سمبلی از تاریخ و فرهنگ آلمانی ها و نیز استفاده از انرژی های طبیعی و تجدید پذیر بدل گشته است. گنبد شیشه ای و نمادین این بنا که ذکر کردیم، در واقع برای گرم کردن این ساختمان عظیم الجثه با نور طبیعی خورشید و به عنوان منبعی برای تامین انرژی خورشیدی ساخته شده است. پنل های خورشیدی عظیمی در مکان این گنبد به طرز هوشمندانه ای طراحی شده اند تا احتیاجات انرژی این ساختمان را برطرف سازند. ژنراتور های دارای فناوری زیستی نیز بخش اعظمی از نیاز های رایشتاگ به انرژی را برطرف می نمایند.در قسمت میانی گنبد شیشه ای رایشتاگ نیز بسیاری از آیینه های هوشمند قرار گرفته اند که به هنگام روز نور طبیعی خورشید را به درون این ساختمان زیبا در تور آلمان انعکاس می دهند که تمامی نیاز آن به روشنایی روزانه را برطرف می سازد.

تور های مرتبط :

امتیاز 5 از 5 | از بین 2144 امتیاز دهنده به ساختمان رایشتاگ آلمان (شاهکار معماری آلمان!)

نظرات کاربران

شما می توانید نظر خود را برای ما بنویسید

تور های ویژه آلمان

مشاهده بیشتر

جاذبه های آلمان

مشاهده بیشتر

راهنمای سفر به آلمان

مشاهده بیشتر

سفر نامه آلمان